اوضاع سیاسی و اجتماعی سریلانکا

تاریخچه

سریلانکا، با نام رسمی جمهوری دمکراتیک سوسیالیستی سریلانکا، کشور جزیره ای در شمال اقیانوس هند و ساحل جنوبی شبه قاره هند در آسیای جنوبی است که تا سال 1972 سیلان نامیده می شد. این کشور مرز آبی با هند در شمال غربی و مالدیو در جنوب غربی خود دارد. سریلانکا از تاریخی سه هزار ساله برخوردار است. موقعیت جغرافیایی و بندرهای عمیق اهمیت راهبردی زیادی از زمان جاده ابریشم به این کشور اعطاء کرده است. سریلانکا کشوری است که میزبان ادیان، اقوام و زبانهای متنوعی است. این کشور سرزمین سینهالی ها، تامیل ها، مسلمانان، برگرها و ماله ای هاست. سینهالی ها با جمعیت 67 درصد اکثریت قومی را در این کشور تشکیل می دهند و پس از آنها به ترتیب تامیلی ها 18 درصد و مسلمانان 9 درصد از مردم را تشکیل می دهند. این کشور سابقه تمدنی بودایی غنی دارد و در گذشته توسط پادشاهان اداره می شده است. در طول سه دهه گذشته سریلانکا از جنگ داخلی رنج می بُرد که در سال 2009 با پیروزی نیروهای دولت مرکزی بر گروه جدایی طلب ببرهای تامیل، این جنگ به پایان رسید. زبان رسمی سریلانکا سینهالی و تامیلی است و  کثیری از مردم این کشور می توانند به زبان انگلیسی صحبت نمایند. سریلانکا استقلال خود را از استعمار 150 ساله بریتانیا در چهارم فوریه 1948 میلادی کسب کرد و در 22 ماه مه سال 1972 نظام سیاسی جمهوری را برگزید.

کشور سریلانکا به نه ایالت تقسیم شده است. اکثریت تامیلی ها در شمال سکونت دارد و بیشتر مسلمانان در شرق زندگی می کنند و سینهالی ها که اکثریت مردم سریلانکا را تشکیل می دهند در هفت ایالت باقی مانده سکنی گزیده اند. هر استان دارای شورای ایالتی منتخب است که یک سروزیر ریاست آن را بر عهده دارد. این ایالت ها اجازه ندارند که هیچ گونه معامله و مذاکره ای با کشورهای خارجی داشته باشند.

ساختار سیاسی و اجرایی جمهوری دمکراتیک سوسیالیستی سریلانکا

ریاست جمهوری

ریاست حکومت سریلانکا بر عهده رئیس جمهور است. تمامی قدرت اجرایی کشور در اختیار وی قرار دارد. انتخابات ریاست جمهوری هر 4 سال یکبار برگزارمی شود. رئیس جمهور رئیس دیوان عالی، تمامی قضات این دیوان و اعضای کمیسیون خدمات قضایی ودادگستری را برمی گزیند. وی همچنین فرماندهان ارتش، دادستان کل پلیس و تمامی وزرای کابینه را نیز میگمارد. وی مصونیت قضایی دارد و قدرت انحلال پارلمان را نیز داراست. البته سیریسنا رئیس جمهور سریلانکا در مانیفست انتخاباتی خود بر اصلاح قانون اساسی شامل تعدیل اختیارات اجرایی رئیس جمهور و افزایش اختیارات نخست وزیر و پارلمان اشاره کرده بود که تا کنون عملی نشده و مباحثات آن در پارلمان در جریان است. دولت دارای 48 وزیر کابینه و 9 وزیر مشاور و 13معاون وزیر است.

پارلمان

از سراسر سریلانکا 225 تن به عنوان نماینده به پارلمان این کشور راه می یابند. انتخابات پارلمانی هر پنج سال یک بار برگزار می شود و به طور متوسط سی تا چهل حزب ثبت شده سیاسی با یکدیگر برای کسب کرسی های پارلمان به رقابت می پردازند. مهمترین احزاب این کشور عبارتند از: حزب آزادی سریلانکا (SLFP)، حزب اتحاد ملی(UNP)، جبهه آزادی مردم (JVP)، ائتلاف ملی تامیل (TNA) و حزب کنگره مسلمانان سریلانکا (SLMC). در انتخابات پارلمانی گذشته حزب اتحاد ملی (UNP) توانست با بدست آوردن 106 کرسی پارلمان اکثریت را بدست آورده و رهبر این حزب، آقای رانیل ویکرماسینگه به سمت نخست وزیری منصوب گردید. رئیس پارلمان آقای Karu Jayasuriya از حزب اتحاد ملی است. 

روابط ایران و سریلانکا

روابط و همکاری های جمهوری اسلامی ایران و سریلانکا، به خصوص پس از پیروزی انقلاب اسلامی درکشورمان، دوستانه و با آهنگی ملایم برقرار و رو به توسعه و ارتقاء بوده است. آسیایی بودن دو کشور، عدم وجود اختلاف و مشکل سیاسی میان دو طرف، موقعیت مهم جغرافیایی دو کشور، عضویت ایران و سریلانکا در سازمان ها و مجامع بین المللی و منطقه ای به ویژه  جنبش عدم تعهد، گروه 15، اتحادیه کشورهای ساحلی اقیانوس هند و سارک و نگاه مثبت دو طرف به امکانات، ظرفیت ها و توانمندیهای اقتصادی در دو کشور ( ایران به عنوان تامین کننده کمک مالی و فنی و سریلانکا به عنوان دریافت کننده خدمات فنی و مهندسی)، بنیان های برقراری و تداوم روابط دو کشور محسوب می شوند. سفر آقای سیریسنا رییس جمهور سریلانکا به کشورمان در اردیبهشت ماه سال 1397 و ملاقات  با مقام معظم رهبری و رئیس جمهور کشورمان، بیانگر اراده عالی دو طرف برای ارتقای مناسبات فیمابین بوده است. سفر جناب آقای لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در فروردین ماه 1397 و سفر جناب آقای دکتر ظریف وزیر خارجه کشورمان در مرداد ماه 1397 از دیگر سفرهایی است که اخیراً مقامات دو کشور انجام داده اند. ایران و سریلانکا در مجامع بین المللی همواره از همدیگر حمایت کرده اند.